Search
Find What (restaurant name, category, cuisine)
Where (city, state, zip, address, landmark)
Find Restaurants Near You

2010 James Beard Foundation Awards Nominees

James Beard Foundation Awards final nominees for 2010 have been announced. The awards will be held this year on May 3 at Lincoln Center in NYC.

The nominees in the category of Outstanding Restaurant:
Babbo
(NYC)
Boulevard (SF)
Daniel (NYC)
Highlands Bar & Grill (Birmingham, AL)
Spiaggia (Chicago)

The nominees for Outstanding Chef:
José Andrés
Tom Colicchio
Gary Danko
Suzanne Goin
Charles Phan

The nominees for Best New Restaurant:
Bibou
(Philadelphia)
Flour + Water (SF)
Frances (SF)
Locanda Verde (NYC)
Marea (NYC)
RN74 (SF)

Outstanding Restaurateur Award:
Tom Douglas
Pat Kuleto
Keith McNally
Richard Melman
Stephen Starr

Outstanding Service Award:
Alinea
Joël Robuchon at MGM Grand Hotel & Casino
La Grenouille
Michael Mina
Vetri

Best New Restaurant:
Bibou
Flour + Water
Frances
Locanda Verde
Marea
RN74

Rising Star Chef of the Year Award:
Timothy Hollingsworth
Johnny Monis
Grégory Pugin
Gabriel Rucker
Sue Zemanick

Outstanding Pastry Chef Award:
Amanda Cook
Michelle Gayer
Kamel Guechida
Nicole Plue
Mindy Segal

Chefs Regional:
Best Chef: Northwest:
Naomi Pomeroy
Andy Ricker
Ethan Stowell
Cathy Whims
Jason Wilson

Best Chef: Pacific:
Michael Cimarusti
Jeremy Fox
David Kinch
Matt Molina
Michael Tusk

Best Chef: Southwest:
Bryan Caswell
Saipin Chutima
Ryan Hardy
Claude Le Tohic
Rick Moonen

Best Chef: South:
Zach Bell
Scott Boswell
John Harris
Christopher Hastings
Michael Schwartz Best

Best Chef: Southeast:
Hugh Acheson
Sean Brock
Linton Hopkins
Andrea Reusing
Bill Smith

Best Chef: Mid-Atlantic:
Cathal Armstrong
Jeff Michaud
Peter Pastan
Michael Solomonov
Bryan Voltaggio (Top Chef winner)

Best Chef: New York City:
Michael Anthony
Wylie Dufresne
Gabrielle Hamilton
Daniel Humm
Michael White

Best Chef: Northeast:
Clark Frasier and Mark Gaier
Peter X. Kelly
Michael Leviton
Tony Maws
Marc Orfaly

Best Chef: Midwest:
Isaac Becker
Gerard Craft
Colby Garrelts
Alexander Roberts
Lenny Russo

Chef: Great Lakes:
Michael Carlson
Koren Grieveson
Arun Sampanthavivat
Bruce Sherman
Alex Young 

Books:
American Cooking:
My New Orleans,
Real Cajun
The Lee Bros. Simple Fresh Southern: Knockout Dishes with Down-Home Flavor

Baking and Dessert:
Baking
DamGoodSweet: Desserts to Satisfy Your Sweet Tooth New Orleans Style
Peter Reinhart's Artisan Breads Every Day

Beverage:
Been Doon So Long,
The King of Vodka
World Whisky

Cooking from a Professional Point of View:
Araxi
Momofuku
The Fundamental Techniques of Classic Pastry Arts

General Cooking:
Ad Hoc at Home,
Salt to Taste: The Keys to Confident, Delicious Cooking
The Pleasures of Cooking for One

Healthy Focus:
EatingWell Comfort Foods Made Healthy
Golden Door Cooks at Home
Love Soup

International:
Lidia Cooks from the Heart of Italy
Mastering the Art of Chinese Cooking
The Country Cooking of Ireland

Reference and Scholarship:
Chop Suey, Encyclopedia of Pasta,
Larousse Gastronomique (Revised and Updated)

Single Subject:
Pasta Sfoglia
Weber’s Way to Grill
Well-Preserved: Recipes and Techniques for Putting Up Small Batches of Seasonal Foods

Writing and Literature:
Save the Deli,
The Seasons on Henry’s Farm,
Waste 

Photography:
Eat Ate,
New American Table,
Seven Fires: Grilling the Argentine Way

Misc:
Who’s Who of Food & Beverage in America:
Leah Chase
Jessica B. Harris
Paul C. P. McIlhenny
David Rockwell
L. Timothy Ryan
Susan Spicer

America’s Classics Awards:
Al’s French Frys,
The Bright Star,
Calumet Fisheries ,
Gustavus Inn,
Mary & Tito’s Cafe

Humanitarian of the Year:
Wayne Kostroski, Founder, Taste of the NFL

Lifetime Achievement Award:
Ariane and Michael Batterberry, Founders, Food & Wine and Food Arts

Wine
Outstanding Wine Service Award:
A16, Blackberry Farm
Frasca Food and Wine
Jean Georges
Restaurant Gary Danko

Outstanding Wine & Spirits Professional:
Merry Edwards,
Paul Grieco,
Garrett Oliver,
John Shafer and Doug Shafer,
Julian P. Van Winkle, III

Design
Outstanding Restaurant Design:
Evan Douglis Studio for Choice Market
Project M for PieLab
Andre Kikoski Architect for The Wright

Outstanding Restaurant Graphics:
Korn Design for Mercat a la Planxa,
Pandiscio Co. for The Standard Grill,
Steven Solomon for Terroir

Print Journalism
Newspaper Feature Writing Abt. Rest/Chefs:

Tim Carman (Washington City Paper)
Jared Jacang Maher (Westword)
Kevin Pang (Chicago Tribune)

Newspaper Feature Writing:
Sarah DiGregorio (The Village Voice)
Cliff Doerksen (Chicago Reader)
Mike Sula (Chicago Reader) 

Newspaper Food Section:
The Boston Globe
San Francisco Chronicle
The Washington Post

Magazine Feature Writing About Restaurants and/or Chefs:
Alan Richman (GQ)
Anya von Bremzen (Saveur)
Francis Lam (Gourmet)

Magazine Feature Writing w/ Recipes:
Dana Bowen (Saveur)
Francine Maroukian
Jon Reiner (Esquire)
Matt Goulding (Men’s Health)

Magazine Feature Writing Without Recipes:
Alan Richman (GQ)
Barry Estabrook (Gourmet)
Raffi Khatchadourian (The New Yorker)

Craig Claiborne Distinguished Restaurant Reviews:
Jonathan Gold (LA Weekly)
Patric Kuh (Los Angeles)
and Jason Sheehan (Westword)

Reporting on Health
Environment
or Nutrition:

Monica Eng (Chicago Tribune)
Daniel Engber (Slate)
Rowan Jacobsen (EatingWell)

Food-Related Columns:
Colman Andrews (Gourmet)
Dara Moskowitz Grumdahl (Minnesota Monthly)
Rachel Wharton (Edible Brooklyn)

Writing on Spirits, Wine, or Beer:
Dara Moskowitz Grumdahl (Minnesota Monthly)
Jonathan Gold (LA Weekly)
Lettie Teague (Food & Wine)

Website Focusing on Food, Beverage, Restaurants, or Nutrition:
Chow.com
Epicurious.com
Saveur.com

Multimedia Food Feature:
Starchefs.com
Chicagotribune.com
Houstonpress.com

Food Blog:
Grub Street New York
Serious Eats
and Hunter Angler Gardener Cook

M.F.K. Fisher Distinguished Writing Award:
John T. Edge (The Oxford American)
Alan Richman (GQ)
Francine Prose (Saveur)

Broadcast Journalism
Television Segment:
ABC News Nightline, Chronicle, ABC 7 News Friday Night Special: Hungry Hound

TV Special:
A Moveable Feast with America’s Favorite Chefs
Emeril Green: Emeril’s Culinary Adventure: Napa
Food Trip with Todd English

Television Show, In Studio or Fixed Location:
Barefoot Contessa
French Food at Home with Laura Calder
Iron Chef America

TV Show, On Location:
The Best Thing I Ever Ate
Chefs A’ Field: King of Alaska
Gourmet’s Adventures with Ruth: The Bertinet Kitchen, Bath

TV Food Personality:
Andrew Zimmern
Alton Brown,
Rick Bayless

Audio Webcast or Radio Show:
Eight Forty-Eight,
The Kojo Nnamdi Show,
The Splendid Table

Video Webcast:
Always Hungry Video(Alwayshungryny.com),
Food.Curated.(Foodcurated.com),
The Greenmarket: One Farmer’s Story(Seriouseats.com)

0 Comments
comments powered by Disqus

Food Festival & Events Calendar

blogIcon

Man Bites Food

the LocalEats foodie blog
Home Show Full Site LocalEats mobile About Us